Trądzik po 40???

Wg Totalnej Biologii trądzik jest programem skóry właściwej, która reaguje na emocje związane z atakiem i splamieniem oraz z terytorium seksualnym.

 • Konflikt splamienia i ataku
  Konflikt splamienia i ataku dotyczy obrazu samego siebie. Twarz to nasz wizerunek. Kiedy czujemy się oceniani, kiedy ktoś nas obraża, kiedy czujemy się brzydko, mózg wysyła informację: ok, to ja Cię ochronię. W fazie stresu, czyli w aktywnej fazie konfliktu, mózg tworzy ścisłe, twarde mikro-guzki, które nie są widoczne i nie dają żadnych objawów. Jest to coś w rodzaju opuchlizny skóry właściwej. Kiedy poczujemy ulgę i wchodzimy w fazę naprawczą konfliktu, mózg powoduje rozbicie tych guzków rozkładanych przez bakterie i pojawia się stan zapalny.
 • Konflikt terytorium seksualnego
  Konflikt terytorium seksualnego może oznaczać pojawienie się rywala w sypialni, ale nie tylko. Można to rozpatrywać w szerszym kontekście, np. rywal w klubie nocnym, czyli na terenie gdzie oddajemy się namiętnym uniesieniom.
  Jeśli pojawia się trądzik, warto odpowiedzieć sobie na pytania:
  Czy wiem co lubię i jak lubię?
  Czy nie mam podejrzeń, że ma kogoś innego?
  Czy czuję się dobrze z moją własna seksualnością?
  Czy czuję się komfortowo z moim partnerem seksualnym?
  Czy partner mnie szanuje i czuję, że do niego/niej przynależę?
  Czy porównuję siebie jako partnera seksualnego do innych osób i czy komfortowo czuję się z moją seksualnością?
  Dlaczego trądzik występuje najczęściej u nastolatków?
  Zbyt wścibscy rodzice, którzy patrząc prosto w twarz, chcą wręcz czytać myśli swoich dzieci. Krytykują, wypytują, dziecko przytłoczone takimi sytuacjami dostaje pomoc od swojego mózgu, który chce je chronić.
  Nastolatków również dotyczy konflikt terytorium seksualnego. Jak to możliwe? Wystarczy zdać sobie sprawę jaką świadomość seksualną mają nastolatki, czy znają swoje potrzeby. Jak wiele niepewności i nieświadomości odczuwają w tej sferze.
  Jak sobie radzić z powyższymi konfliktami? Znaleźć moment w przeszłości, od którego zaczął się problem i emocje które wtedy czuliśmy. Pracować z emocjami. Sposobów dzisiaj jest wiele. Znajdź swój i uwolnij się od trądziku.